Çocuklarda Beslenme Danışmanlığı
Çocuklarda Beslenme Danışmanlığı

Çocuklarda Beslenme Danışmanlığı

 

Hepimizin endişesi aynı aslında; en değerlimiz çocuklarımıza mutlu ve sağlıklı bir gelecek vermek. Söz konusu sağlık olunca çocuklar için yapabileceğimiz en önemli şey de onlara sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırmak. Peki ama nasıl? Herkesin amacı aynı iken uygulanan yöntemler çok farklı olabiliyor. O zaman konuya biraz da onların gözünden bakmayı deneyelim mi? Bakalım onlar ne istiyor, ne hissediyor…

 

Erken çocukluk dediğimiz dönem oyun çağı (1-3 yaş) ve okul öncesi (3-6 yaş) olmak üzere ikiye ayrılıyor. Oyun çağı döneminde çocuk neredeyse tamamen aileden, aile büyükleri ve/varsa bakıcıdan etkilenir. Okul öncesi dönemde ise devreye okul arkadaşları ve öğretmen girer. Buradan bakınca, bu çember içinde yer alan kişilerin olumlu birer rol model olmaları çok önemli. Anne ve babanın sağlıklı bir örnek teşkil etmesi şart ama tabii ki herkesi kontrol edebilmemiz mümkün olmadığı için de çocuğumuza kendi doğrularını öğretip içselleştirmesini başarırsak, olumsuz örneklerden daha az etkilenmesini sağlayabiliriz.

 


Öncelikle bu yaş grubunun beslenme davranışları incelendiğinde her çocuğun birbirinden farklı yeme davranışlarına sahip olduğunu, bununla birlikte bir çoğunun da ortak davranışlar sergileyebildiğini görüyoruz. Kendi çocuğumuzun davranışlarını gözlemleyerek ona uygun çözümler üretmek en doğrusu olacaktır.

 

 


Okul Öncesi Çocukların Beslenme Davranışları

 

  • Besinleri karışık olarak tüketmekten hoşlanmazlar.
  • Genellikle seçicilerdir, her besini iştahla yemezler.
  • Sevdikleri/sevmedikleri besinler zamanla değişebilir. Asla yemez dediğiniz şeyleri bir anda yemeye başlayabilir, çok sevdiği besinlerden de zaman zaman uzaklaşabilirler.
  • Aileye veya çevreye duydukları tepkiyi yemek yemeyerek dile getirirler.
     

Bu site, Sitesepeti güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014